
A nehézségekkel küzdő 23andMe génvizsgáló céget 256 millió dollárért vásárolják meg
A 23andMe, a DNS-tesztelést végző cég bejelentette, hogy megállapodást kötött a Regeneron Pharmaceuticals-szal, amely révén a vállalat 256 millió dolláros (192 millió font) összegért kerül a gyógyszeripari óriás birtokába. Az üzlet körülbelül két hónappal azután jött létre, hogy a 23andMe csődöt jelentett az Egyesült Államokban. A 23andMe közleményében hangsúlyozta, hogy a Regeneron elkötelezte magát amellett, hogy betartja a cég adatvédelmi irányelveit, és már meglévő biztonsági intézkedései vannak a felhasználói adatok védelme érdekében. A múlt hónapban a vállalat beleegyezett abba, hogy egy ombudsman felügyelje a felhasználói adatok védelmét, válaszul több állam ügyvédjének aggodalmaira az Egyesült Államokban. Ezek az állami hivatalnokok aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy megbízhatatlan vásárlók visszaélhetnek a felhasználói adatokkal.
A Regeneron a 23andMe szinte minden eszközét megvásárolja, a cég közleménye szerint. A megállapodás értelmében a 23andMe leányvállalata, a Lemonaid Health bezárásra kerül. A 23andMe azonban továbbra is a Regeneron teljes mértékben tulajdonában álló egységeként működik, amely a vállalat adatait gyógyszerfejlesztés céljából fogja felhasználni. Mark Jensen, a 23andMe igazgatótanácsának elnöke elmondta: „Örömmel értesítjük, hogy olyan tranzakciót sikerült létrehoznunk, amely maximalizálja a vállalat értékét és lehetővé teszi a 23andMe küldetésének folytatását, miközben megőrzi a vásárlói adatvédelem, választás és beleegyezés kritikus védelmét a genetikai adatokkal kapcsolatban.”
Ez az üzlet a cég csődeljárásának részeként zajló árverésen jött létre a múlt héten. A 23andMe a BBC megkeresésére nem kívánt további kommentárt adni. Jennifer King, a Stanfordi Emberközpontú Mesterséges Intelligencia Intézet adatvédelmi és adatpolitikai szakértője elmondta, hogy a Regeneron céljai eltérnek a 23andMe által a fogyasztók számára bemutatott céloktól. King, aki több 23andMe felhasználót is meginterjúvolt kutatásai során, megjegyezte, hogy a cég „mindig is a non-profit ‘segítjük az emberiséget’ oldalra helyezte a hangsúlyt, ami elhomályosította a profit-orientált küldetést”. Hozzátette, hogy most, amikor a 23andMe a Regeneron kizárólagos ellenőrzése alatt áll, a profit-orientált küldetés valószínűleg egyértelműbb lesz a vásárlók számára, mivel a Regeneron gyógyszerfejlesztés céljából végez genetikai kutatásokat.
A 23andMe-t 2006-ban alapította Anne Wojcicki, aki márciusig vezérigazgatóként tevékenykedett. Az évek során a cég számos híresség, például Oprah Winfrey, Eva Longoria és Snoop Dogg által kapott elismerések révén vált népszerűvé. A 23andMe 2021-ben tőzsdére lépett, és értéke meghaladta a 6 milliárd dollárt, de soha nem tudott nyereséget termelni. A korábban ünnepelt vállalat gyenge kereslet miatt küzdött a tesztkészletek iránt, és nem tudta újraértelmezni üzleti modelljét. Az előfizetéses szolgáltatás nem nyert teret a vásárlók körében, és az óriási adatbázisának gyógyszerfejlesztésre történő felhasználására tett erőfeszítések is megbuktak. 2023-ban a cég adatvédelmi incidens áldozatává vált, amely során milliók genetikai adatai szivárogtak ki. A vállalat végül egy olyan keresetet rendezett, amely szerint nem védte meg kellőképpen a hétmillió ügyfél személyes adatait. A hackerek családfákhoz, születési évekhez és földrajzi helyekhez fértek hozzá az ügyfelek régi jelszavainak felhasználásával, de a cég fenntartja, hogy az eltulajdonított adatok nem tartalmaztak DNS-rekordokat. Két hónappal a megállapodás után 200 munkahelyet megszüntettek, ami a munkavállalók körülbelül 40%-át érintette. Wojcicki megpróbálta a céget magánvállalattá tenni, de nem volt nyitott a külső felvásárlásokra. Amikor a 23andMe márciusban csődöt jelentett, több állam ügyvédjei azt tanácsolták az ügyfeleknek, hogy töröljék adataikat a cég adatbázisából. A cég ekkor azt állította, hogy továbbra is védelmezi az ügyféladatokat az adatvédelmi irányelveik szerint, és hogy a vállalat bármilyen vásárlójának be kell tartania az ügyféladatok kezelésére vonatkozó törvényeket. Azonban az adatvédelmi irányelveikben olyan megfogalmazás is szerepelt, amely lehetővé tette a személyes információk hozzáférését, értékesítését vagy átruházását, ha az „csőd, egyesülés, felvásárlás, átszervezés vagy eszközök eladása” keretein belül történik. A 23andMe végül beleegyezett abba, hogy bíróság által kinevezett felügyelőt alkalmaznak az ügyfél genetikai adatai védelme érdekében, miután több állam azt állította, hogy a cég nem veszi elég komolyan az adatbiztonságot.

