Gazdaság,  Hírek

A Thames Water leállítja a vezetői prémiumprogramot

A Thames Water, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb vízszolgáltató cége, bejelentette, hogy felfüggeszti a magasrangú vezetők számára tervezett, jelentős prémiumokat kifizető programját, amely a cég 3 milliárd fontos megmentő kölcsönével volt összefüggésben. A döntés hátterében a Downing Street nyilatkozata áll, amelyben a cég vezetőinek önjutalmazását a kudarc után „világosan elfogadhatatlannak” minősítették. Az eredeti terv szerint a prémiumok a vezetők fizetésének 50%-át tették volna ki, ami akár egymillió fonttal is megemelhette volna éves jövedelmüket, a rendszeres bónuszokon felül.

A cég már korábban is kritikák kereszttüzébe került, amikor az környezetvédelmi miniszter, Steve Reed, arról beszélt, hogy a Thames Water „megpróbálja megkerülni” azokat az új szabályokat, amelyek megtiltják a vízszolgáltatóknak, hogy prémiumokat fizessenek. Reed a parlamenti ülésen kifejtette, hogy a cég „más néven” hivatkozik a prémiumokra, így folytathatják azok kifizetését. A Downing Street további információkat osztott meg arról, hogy a kormány egyértelműen állítja, hogy a Thames Water évek óta tartó rossz gazdálkodása után nem lehet önmagát prémiumokkal jutalmaznia.

A Thames Water vezetősége és a környezetvédelmi, élelmiszeripari és vidéki ügyek minisztériumának (Defra) tisztviselői találkozót tartottak a cég jövőjéről, amelynek során a Thames vezetése úgy döntött, hogy felfüggeszti a prémiumok kifizetésére vonatkozó programot, amíg az Ofwat, a vízügyi szabályozó hatóság iránymutatást nem ad. A Thames Water szóvivője hangsúlyozta, hogy a cég vezetőségének szándéka nem állt ellentétben a kormány vízipari reformokkal kapcsolatos törekvéseivel.

A Thames Water az utóbbi években kiemelkedő kritikát kapott teljesítménye miatt, különösen a szennyvíz kibocsátások és szivárgások sorozata miatt. Körülbelül másfél évvel ezelőtt a cég pénzügyi helyzete válságosra fordult, ami miatt a kormány készenlétben volt, hogy különleges adminisztráció alá helyezze a céget. A cég márciusban sürgősségi 3 milliárd fontos kölcsönt szerzett, hogy elkerülje a csődöt, és most arra törekszik, hogy csökkentse 20 milliárd fontos adósságát azáltal, hogy a hitelezőktől engedményeket kér.

A Thames Water mintegy negyedét szolgáltatja az Egyesült Királyság lakosságának, főként Londonban és a déli angliai területeken, és körülbelül 8000 embert foglalkoztat. A cég korábban jelezte, hogy várhatóan április közepére teljesen kifogy a készpénzből, mielőtt megkapta volna a megmentő kölcsönt. Függetlenül attól, hogy mi történik a jövőben a céggel, a háztartások vízellátása és szennyvízkezelése normál kerékvágásban folytatódik.

Steve Reed, a környezetvédelmi miniszter, elégedettségét fejezte ki, hogy a Thames Water visszalépett a prémium programtól, hangsúlyozva, hogy „rossz döntés volt”. Kiemelte, hogy ez a lépés sérti a cég ügyfeleinek igazságérzetét. A Thames Water korábban azt állította, hogy a „megtartási kifizetések” nem teljesítményhez kötött prémiumok, és ezeket nem az ügyfelek pénzéből finanszírozzák.

Sir Adrian Montague, a Thames Water elnöke, a múlt héten a parlamenti bizottság előtt tett nyilatkozatában tisztázta, hogy lehet, hogy félreérthetően fogalmazott, amikor a hitelezők „megtartási ösztönzőkről” beszélt. Anna MacDonald, az Aubrey Capital Management képviselője, úgy véli, hogy a Thames Water igyekszik elkerülni egy újabb PR katasztrófát, és hogy a prémiumok szükségességének érve nem meggyőző. A Defra nyilatkozata szerint a kormány világossá tette, hogy a kudarcokból származó profithoz való jog kora véget ért, és az ügyfelek pénzét a vízrendszer fontos fejlesztéseire kell költeni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3300yyyno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük