
Butch és Suni hazatérnek kilenc hónapnyi űrbeli küldetés után
A NASA űrhajósai, Butch Wilmore és Suni Williams, végre úton vannak haza, miután kilenc hónapot töltöttek az űrben. Az eredeti terv szerint csupán nyolc napot kellett volna a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) eltölteniük, de a küldetésük drámaian meghosszabbodott, miután az űrhajó, amellyel érkeztek, technikai problémákkal küzdött. A páros a SpaceX kapszulájában utazik vissza a Földre, Nick Hague NASA-űrhajóssal és Aleksandr Gorbunov orosz kozmonautával együtt. Az ISS-ről kedden, 05:05 GMT (01:05 EDT) időpontban váltak el, és várhatóan még aznap, 21:57 GMT (17:57 EDT) körül érnek majd a floridai partokhoz. Azonban a vízre érkezésük időpontja változhat, ha az időjárási körülmények nem kedveznek.
Ez a küldetés a világ figyelmét megragadó eseménysorozat végéhez közeledik, de az utolsó szakasz nem ígérkezik könnyűnek. A SpaceX Dragon kapszula gyors és tüzes visszatérést hajt végre a Föld légkörébe, ahol akár 1600 Celsius-fokos hőmérsékleteknek is ki van téve. A gyors lassulás során az űrhajósok jelentős g-erőket fognak tapasztalni, körülbelül négyszeresét a Föld gravitációjának. Végül négy nagy ejtőernyő nyílik ki, lehetővé téve a jármű számára, hogy óvatosan landoljon az óceánban.
Helen Sharman, Nagy-Britannia első űrhajósa, azt mondta, hogy az izgalmas utazás megéri a fáradtságot. „Tapasztalt űrhajósok, de fantasztikus érzés lesz számukra visszatérni a Földre. A friss levegő az első dolog, ami megérinti az embert” – nyilatkozta a BBC Newsnak. Butch és Suni története 2024 júniusában kezdődött, amikor részt vettek a Starliner űrhajó első emberes tesztrepülésén, amelyet a Boeing űripari vállalat fejlesztett ki. Azonban a kapszula számos technikai problémával küzdött az űrállomásra vezető úton, és túl kockázatosnak ítélték meg az űrhajósok hazaszállítását. A Starliner végül szeptember elején biztonságosan tért vissza üresen a Földre, ami azt jelentette, hogy Butchnak és Suninak új járműre volt szüksége a hazautazáshoz.
A NASA a következő ütemezett repülést választotta, amely egy SpaceX kapszula volt, amely szeptember végén érkezett az ISS-re. Ez a kapszula két űrhajóssal indult, így két szabad ülés maradt Butch és Suni visszatérésére. Az egyetlen probléma az volt, hogy a küldetés tervezett hat hónapra nyúlt, ezzel tehát az űrhajósok ott tartózkodásának időtartama is meghosszabbodott. A cserecsapat érkezése vasárnap volt az utolsó lépés Butch és Suni hazatéréséhez, és miután rövid átadást tartottak az új csapattal, küldetésük véget ért.
A NASA űrhajósai örömmel fogadták el az űrben eltöltött hosszabb időt. Számos kísérletet végeztek az űrállomáson, és űrsétákat is tartottak, ahol Suni megdöntötte a legtöbb időt eltöltő női rekordját az űrállomás külső részén. Annak ellenére, hogy az űrhajósokat „elzárva” emlegették, valójában sosem voltak veszélyben. Küldetésük alatt mindig volt olyan űrhajó, amely csatlakozott az űrállomáshoz, készen arra, hogy hazavigye őket és a fedélzeten tartózkodókat vészhelyzet esetén.
Butch Wilmore a távozásuk előtti hetekben azt mondta, hogy nem zárta ki, hogy a küldetésük meghosszabbodott. „Készen érkeztünk arra, hogy hosszabb ideig itt maradjunk, még ha eredetileg rövid időt terveztünk is. Ez a dolga az emberi űrrepülésnek” – mondta. Suni hozzátette, hogy szomorú, mert valószínűleg ez lesz az utolsó küldetése. „Azt hiszem, az a tény, hogy itt élünk, egy nagyon egyedi helyen, hihetetlen perspektívát ad” – mondta. „Nem akarom elveszíteni ezt az inspiráló szikrát, amikor elhagyom, úgyhogy valahogy meg kell őriznem.”
A páros küldetése még nagyobb figyelmet kapott, miután Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy az űrhajósokat politikai okokból hagyták az űrben, és hogy cége hamarabb hazavihette volna őket. A NASA tisztviselői azonban elmondták, hogy döntéseik a repülési ütemezésen és az űrállomás szükségletein alapultak. Garrett Reisman, egy volt NASA-űrhajós és a SpaceX űrműveleti igazgatója, elmondta, hogy jó okai voltak a NASA-nak arra, hogy ne döntsön egy dedikált mentőmisszió mellett. „Nem csökkentette volna jelentősen Butch és Suni űrben töltött idejét – néhány hónapot nyertünk volna, de az előny nem volt túl nagy” – mondta.
Amint az űrhajósok hazaérkeznek, a texasi Johnson Űrképző Központba viszik őket, ahol orvosi szakértők ellenőrzik őket. A hosszú távú űrmissziók hatással vannak a testre, mivel az űrhajósok csonttömeget veszítenek és izomvesztéssel küzdenek. A vérkeringés is befolyásolt, és a folyadékeltolódás is hatással lehet a látásra. Hosszú időbe telhet, amíg a test visszatér a normális állapotba, ezért a párost egy átfogó edzésprogrammal látják el, hogy alkalmazkodjanak a gravitációhoz. Azonban Butch és Suni elsődleges prioritása, hogy láthassák családjukat, barátaikat és házikedvenceiket. Garrett Reisman kapcsolatban állt barátjával, Sunival, miközben az űrben volt. „Nemrég kaptam egy e-mailt Sunitól, ahol arról beszélt, hogy mennyire hiányzik neki a házában Maine-ben ülni a kutyákkal, érezni a friss levegőt és a napot az arcán” – mondta a BBC-nek. „Az élet alapvető dolgai itt a Földön, amik hiányoznak.”

