Gazdaság,  Hírek

Xi és Putin kapcsolata: baráti távolságban

A kínai elnök, Hszi Csin-ping és orosz kollégája, Vlagyimir Putyin, úgy tűnik, a legjobb barátok. Hszi a Vörös téren rendezett győzelem napi felvonuláson Putyin jobb oldalán vonult fel, ezzel is kifejezve szoros szövetségüket. A felvonulás előtt néhány órával Hszi a két ország közötti kapcsolatot „törhetetlennek” nevezte, és hozzátette, hogy Oroszországnak és Kínának „acélbarátoknak” kell lenniük. Ez volt Hszi 11. látogatása Oroszországban, mióta 2013-ban elnökké választották, és a két vezető már több mint 40 alkalommal találkozott. Putyin már bejelentette, hogy ősszel Kínába látogat, és a két vezető a múltban egy ritka nyilvános öleléssel is kifejezte barátságát.

Azonban a háttérben sokkal bonyolultabb ez a kapcsolat, mint ahogy elsőre tűnik. Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemzések Központjának munkatársa megjegyezte, hogy bár látható a két vezető közötti baráti kapcsolat és a hazafias együttműködés, valójában a két ország között versengés is zajlik, és különböző területeken akár konfliktusok is kialakulhatnak. „Sok szimbolika van ebben a kapcsolatban, de érdemes megvizsgálni a valós tartalmat is” – tette hozzá Boulegue.

Valójában Hszi nagyon óvatosan egyensúlyoz a két ország közötti viszonyban. Oroszország fontos partner Kína számára, de Putyin ukrajnai inváziója miatt a világ számos részén nemzetközi pariah lett. Pekingnek ügyelnie kell arra, hogy a Moszkvával való barátsága ne szigetelje el más lehetséges partnereit, különösen, mivel gazdasági háborúban áll az Egyesült Államokkal. Kína az utóbbi hónapokban próbálta udvarolni Európát, és ezt a kampányt különösen felerősítette, miután Donald Trump elnök lett. Peking igyekezett stabil alternatív globális partnerként feltüntetni magát, szemben a kiszámíthatatlan washingtoni Fehér Házzal.

A hét elején arra utaló jelek mutatkoztak, hogy ezek a diplomáciai erőfeszítések működnek. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, és António Costa, az Európai Tanács elnöke kedden üzeneteket váltottak Hszi elnökkel és Li Csiang kínai miniszterelnökkel, hogy megünnepeljék a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulóját. Azonban a potenciális partnerség egyik fő akadálya a Peking és Moszkva közötti szoros kapcsolat és Oroszország gazdasági támogatása. Kína nem ítélte el „régi barátját” az invázió miatt, inkább a „válság” befejezésére szólított fel. Ha Hszi túl közel áll Putyinhoz, az feszültséget okozhat Európával, amikor az barátságra vágyik.

Hszi másik fontos üzenete is van. Trump első próbálkozásai az ukrajnai háború befejezésére Putinnal való szoros barátságát hangoztatták. Ez elemzőket arra ösztönzött, hogy megkérdezzék, vajon Washington próbálja-e megosztani Moszkvát és Pekinget. Hszi világossá akarja tenni Trump számára, hogy ez nem lehetséges. „Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan tervet, amely zavarja vagy aláássa barátságunkat és bizalmunkat” – írta Hszi egy orosz médiának szánt cikkben.

A két vezető egyetértett abban is, hogy Trump „Arany Dóm” rakétavédelmi pajzsának tervei az Egyesült Államok felett „mélyen destabilizálóak”, és érveltek amellett, hogy ez fegyveres űrhasználathoz vezet. Mindketten szeretnék bemutatni a világ alternatív rendjéről alkotott víziójukat, szemben azzal, amit az amerikai hegemónia jelent. Hszi tisztában van azzal, hogy míg Kína szuperhatalom, addig Oroszország hatalma korlátozott. Az ukrajnai háború meggyengítette Oroszország gazdaságát, és csökkentette haderejét. A nyugati szankciók pedig Moszkvát sokkal inkább Pekingre utalták gazdasági túlélés szempontjából.

Bár Putyin barátjaként tűnik fel, mögötte feszültségek és lehetséges konfliktusforrások húzódnak meg, amelyek a jövő években felszínre kerülhetnek. Ahogy Vlagyimir Putyin vezeti a megemlékezéseket Moszkvában, és beszédében összekapcsolja Oroszország három éve tartó háborúját Ukrajnával a nyolcvan évvel ezelőtti náci Németország elleni háborúval, a két ország közötti kapcsolatok bonyolultsága és a globális politikai helyzet különösen figyelemre méltó.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c753ng233nvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük