Gazdaság,  Hírek

Tüntetők korrupcióval vádolják Trumpot a kripto gálavacsoráján

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, nemrégiben egy gála vacsorát rendezett, melyen a nevét viselő kriptovaluta, a $TRUMP legnagyobb vásárlói vettek részt. Az eseményt sokan, köztük a demokraták, „korruptnak” bélyegezték, és a vacsora helyszínén, Washington DC közelében, több tucat tüntető gyűlt össze, hogy kifejezze ellenérzését. A demonstrálók transzparenseket hoztak magukkal, például „állítsátok meg a kripto korruptságot” és „nincsenek királyok” feliratokkal, amelyek Trump politikai tevékenységére utaltak.

A $TRUMP kriptovaluta, amelyet Trump beiktatása előtt indítottak el, kezdetben gyorsan emelkedett, de az értéke azóta drámaian csökkent. A januári csúcsérték 75 dollár volt, ám áprilisra már 8 dollárra esett vissza, a legutóbbi hírek szerint pedig körülbelül 12,50 dolláron kereskednek vele. Rob Hadick, a Dragonfly kripto kockázati tőkealap általános partnere, megjegyezte, hogy a $TRUMP értéke nem tükröz semmiféle valós hasznosságot, hiszen nem használják sem kifizetésekre, sem értéktárolásra. A vacsorát a gettrumpmemes.com weboldalon „a világ legexkluzívabb meghívásaként” hirdették, és a legnagyobb 220 vásárló kapott meghívót a „fekete nyakkendős” eseményre.

A gálán részt vett Justin Sun, a kriptovaluta ipar milliárdos vállalkozója is, akit a Biden-adminisztráció alatt csalás és piaci manipuláció vádjával illettek. A Trump-adminisztráció februárban felfüggesztette az ellene indított eljárást. Sun a vacsora előtt az X közösségi médiaplatformon bejelentette, hogy „Trump legnagyobb rajongójaként” várja az eseményt, és a vacsora után több posztban is kifejezte, hogy megtiszteltetés számára részt venni a rendezvényen.

A vacsora előtt Elizabeth Warren demokrata szenátor sajtókonferenciát tartott, amelyen elítélte az eseményt, és követelte a résztvevők névsorának nyilvánosságra hozatalát. Warren „a korrupció orgiájának” nevezte a vacsorát, és bírálta Trumpot amiatt, hogy az Egyesült Államok elnökségét a saját gazdagodására használja a kriptovaluta révén. Trump véleménye a kriptovalutákról az utóbbi években jelentősen megváltozott, hiszen míg 2021-ben a Bitcoint „csalásnak” nevezte, ma már nemcsak hogy részt vesz a kriptovaluta iparban, de családjával együtt többségi részesedéssel bír a World Liberty Financial kriptotőzsdén is, amelyet közvetlenül a választások előtt indítottak el.

Trump kampányában kifejezte, hogy szeretne lenni az Egyesült Államok első „kriptoelnöke”, és a 2024-es választások során jelentős kampánytámogatásokat kapott a kriptovaluta ipartól. A State Democracy Defenders Action által készített jelentés szerint Trump kriptovaluta-befektetései akár 2,9 milliárd dollárral is növelhették nettó vagyonát. A jelentés hangsúlyozza, hogy mivel Trump érdekelt a kriptoeszközökben, valószínűleg ő maga is profitál az általa sürgetett politikákból.

Trump elnöksége alatt, három nappal beiktatása után, végrehajtói rendeletet adott ki a digitális valuták növekedését elősegítő szabályozási keret létrehozásáról. A Fehér Ház egyik képviselője a BBC-nek elmondta, hogy a meme érme semmilyen kapcsolatban nincs a Fehér Házzal. Anna Kelly, a Fehér Ház szóvivője, az esetleges érdekellentétekkel kapcsolatos aggályokat elutasította, hangsúlyozva, hogy „az elnök az amerikai nép számára szeretne jó üzleteket kötni, nem saját magának”.

Egy korábbi pénzügyi szabályozó a meme érmet a szerencsejátékhoz hasonlította, mondván, hogy „ez olyan, mint személyes rajongói klubtagsági kártyák értékesítése, amelyeket aztán kereskednek”. Timothy Massad, a Harvard Digitális Eszközpolitikai Projektjének igazgatója kifejtette, hogy ezeknek a kártyáknak nincs valós értéke, de az emberek spekulálnak az árfolyamukra, és ezek a vásárlások Trumpot gazdagítják.

A szenátusi bizottság meghallgatásán Chris Murphy demokrata szenátor faggatta Marco Rubio államtitkárt a vacsora körüli átláthatóság hiányáról, megemlítve, hogy az eseményre várhatóan sok külföldi résztvevő is érkezik. Rubio válaszában hangsúlyozta, hogy nem tart attól, hogy az elnök egy vacsorán való részvétele veszélyeztetné az Egyesült Államok biztonságát, ám elismerte, hogy nem volt tudomása a vacsoráról. Az esemény körüli viták és aggodalmak tehát továbbra is feszültséget okoznak a politikai életben és a kriptovaluta iparban egyaránt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c74nn4ppdvdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük