Gazdaság,  Hírek

Ramaphosa higgadtan kezeli Trump megtervezett támadását

Három hónappal Donald Trump második elnöki ciklusának kezdetét követően a külföldi vezetőknek tudomásul kell venniük, hogy a Fehér Házba tett látogatás nemcsak megtiszteltetés, hanem egyúttal kockázatokkal is járhat. Az ilyen látogatások során gyakran előfordulhat, hogy a vendégeket nyilvánosan megszégyenítik, provokálják, vagy éppen a megalázás szándékával lépnek fel velük szemben. A legutóbbi példa Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök látogatása volt, ahol a találkozó különböző színházi elemekkel tarkítva zajlott. A fények leoltásával, egy hosszú videóvetítéssel és különböző hírek kivágásaival fűszerezett esemény során Trump a dél-afrikai elnököt egy sor vád elé állította, amelyek a fehér dél-afrikaiak állítólagos üldözésére vonatkoztak.

A találkozó során egy újságíró megkérdezte Trumpot, hogy mi kell ahhoz, hogy meggyőződjön a „fehér népirtás” Dél-Afrikában elhangzott vádjainak valótlanságáról. Ramaphosa válaszában azt hangsúlyozta, hogy Trumpnak figyelnie kell a dél-afrikaiak véleményére. Ekkor Trump megkérte az egyik asszisztensét, hogy kapcsolja le a fényeket, és indítsa el a televíziót, hogy bemutathasson Ramaphosának „pár dolgot”. Elon Musk, a dél-afrikai születésű milliárdos és Trump tanácsadója csendben figyelte az eseményeket a kanapé mögött.

A következő percek egy rendkívüli és gondosan megtervezett támadássá váltak, amely során Trump a fehér dél-afrikaiakat ért állítólagos üldöztetésekről beszélt. A nagy képernyőn olyan felvételek futottak, amelyeken dél-afrikai politikai tűzfészkek „Lődd le a boert” felkiáltással énekeltek, amely egy anti-apartheid dal. Trump, aki gyakran kritizálja a médiát, láthatóan örömmel mutatott be bizonytalan eredetű képeket. Amikor arra kérdezett rá, hol találhatók a fehér gazdák állítólagos tömegsírjai, csak annyit mondott: „Dél-Afrika”. Azt is sejtette, hogy a felvételeken látható politikai vezetők, akik nem tartoznak a kormányhoz, képesek lennének megfosztani a fehér gazdákat a földjüktől, pedig ez nem így van. Ramaphosa ugyan aláírt egy vitatott törvényt, amely engedélyezi a földkiszolgáltatást kártalanítás nélkül, de ez a törvény még nem került végrehajtásra. A dél-afrikai elnök a nyilvánosság előtt távol tartotta magát a felvételeken látható politikai beszédek nyelvezetétől.

Ramaphosa, aki Nelson Mandela közeli szövetségese volt és részt vett az apartheid rendszerének felszámolásában, felkészülten érkezett a találkozóra. Trump néha úgy tűnik, hogy nem veszi észre a külföldi vezetők udvarias próbálkozásait, amelyek célja a dicséret kifejezése. Ramaphosa stratégiája különösen figyelemre méltó volt, hiszen a két neves golfozó, Ernie Els és Retief Goosen meghívása diplomáciai kérdések és kereskedelmi politikával kapcsolatos megbeszélésekre nem tűnik tipikus lépésnek. Trump örömmel üdvözölte a két fehér dél-afrikai golfozót, akiknek a véleménye a fehér gazdák sorsáról majdnem annyi képernyőidőt kapott, mint Dél-Afrika demokratikusan megválasztott elnökének.

Ramaphosa valószínűleg elégedett volt a helyzettel, hiszen a golfozók és a fehér mezőgazdasági miniszter, aki egy ellenzéki párt tagja, részben védőpajzsként szolgáltak Trump provocatív megjegyzéseivel szemben. Trump többször visszatért a gazdák helyzetére, akiket néhányukat menekültként fogadott be az Egyesült Államok. Ramaphosa azonban nem reagált a provokációkra, és a helyzetet nagyrészt figyelmen kívül hagyta. Egy ponton a golfozókra és egy afrikáner milliárdosra utalva azt mondta Trumpnak: „Ha lenne afrikáner gazda népirtás, biztos vagyok benne, hogy ezek a három úriember nem lennének itt.”

Bár Trump nem tudta kiváltani Ramaphosa reakcióját, ez nem jelenti azt, hogy az egy órás erőfeszítései hiábavalóak voltak. Diplomáciájának ez a performatív stílusa annyira a hazai amerikai közönségnek is szól, mint a legújabb látogatónak a Fehér Házban. A „Make America Great Again” projekt középpontjában álló energia fenntartása érdekében Trump tudja, mit szeretnének támogatói. Míg néhány külföldi vezető látszólag ügyesen navigálja ezeket a pillanatokat, Trumpnak talán módosítania kell a stratégiáját, hogy továbbra is elérje a kívánt hatást.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c753rlw4430o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük