Gazdaság,  Hírek

Miliband a globális együttműködés fontosságára figyelmeztet az energiahelyzet kapcsán

Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a globális energiaellátás kockázatainak csökkentésére szólította fel az országokat, hangsúlyozva a nemzetközi együttműködés fontosságát. A londoni energiabiztonsági csúcstalálkozó megnyitó beszédében, amelyen több mint 50 kormány képviselője, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió delegáltjai is részt vettek, Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyverré válása” komoly fenyegetést jelent, különösen a háború következményeként, amely Oroszország Ukrajna ellen indított inváziójával kezdődött. A találkozón a résztvevők az Európában és a Közel-Keleten zajló háborúkból, az amerikai-kínai kereskedelmi háborúból, az extrém időjárásból, a tenger alatti kábelek elleni támadásokból és a kibertámadásokból eredő energiaellátási kockázatok csökkentéséről fognak tárgyalni.

Miliband megnyitó beszédében elismerte a fosszilis tüzelőanyagok szerepét az energiamixben, de hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokban rejlik. Az energiaátmenet nem csupán a klímaváltozás kezelésében játszik szerepet, hanem az energiaellátás biztonságának növelésében is. A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen szervezi. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy a nemzetközi közösség fragmentálódása miatt az országok nehezen tudják megoldani az energiaellátás legnagyobb kockázatait. „Ahelyett, hogy együttműködésre törekednének, az országok valóban kihívások elé állítják egymást. Véleményem szerint az energiaellátás biztonságának kihívásaira adott tartós megoldás az országok közötti együttműködésen keresztül vezet” – mondta Birol.

Bár Birol nem nevezett meg konkrét országokat, amelyek a kapcsolatok megszakadásáért felelősek, az energiaárakat különösen megviselte az ukrán háború és Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja. A globális gázárak a háború kezdete óta jelentősen megugrottak, és azóta is közel 50%-kal magasabbak, mint a COVID-19 előtti szinten. Európa kezdetben képes volt pótolni a gázhiányt, miután Oroszország ellen szankciókat vezettek be, és az Egyesült Államoktól vásárolt cseppfolyósított földgázzal (LNG) biztosította az ellátását. Most azonban ez a forrás veszélybe került, mivel a kapcsolat az EU és Trump elnök között romlik.

Az Egyesült Államok részvétele a csúcstalálkozón Birol szerint „sikernek” tekinthető, ugyanakkor a Trump-adminisztráció erőteljes kritikát fogalmazott meg a globális energiafelügyelet, az IEA tiszta energia melletti állásfoglalásai és az olaj- és gáztermelés csökkenésére vonatkozó előrejelzései miatt. Számos kutatóintézet és szakértő védelmébe vette az IEA álláspontját, köztük Laurence Tubiana, az Európai Klímavédelmi Alap vezérigazgatója, aki elmondta, hogy az IEA a globális olajkereslet jövőjére vonatkozó előrejelzéseivel megbízhatóbbnak bizonyult, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégek. „Ahogy az országok együtt dolgoznak egy új energiaellátási paradigmán, megbízható, elfogulatlan adatokra van szükségük az energia jövőbeli irányáról” – tette hozzá Tubiana.

Miliband a csúcstalálkozón felolvasta III. Károly király levelét is, amelyben a király hangsúlyozta a tisztább energia felé való átmenet és az energiaellátás biztonsága közötti összefüggést, valamint azt, hogy az ilyen találkozók létfontosságúak a nemzetek közötti közös tudásmegosztás elősegítésében, különösen a globális délen és a Commonwealth országaiban. Az Egyesült Királyság kormánya arra törekszik, hogy 2030-ra a brit elektromos áram 95%-a tiszta energiaforrásokból származzon, amely jelenleg körülbelül 60% körüli értéket képvisel. Miliband a BBC R4 Today műsorának nyilatkozva kijelentette, hogy ez garantálja az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra. Az energiaátmenet tehát már megkezdődött, és várhatóan meghatározza ezt az időszakot, azonban nem mentes a kihívásoktól és nehézségektől.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8kr8k28z2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük