
Kína nyerhet az India-Pakisztán konfliktusban?
A hónap elején kiújult indiai-pakisztáni konfliktus négy napon át tartott, és bár mindkét fél győzelmet hirdetett, most úgy tűnik, hogy Kína védelmi ipara is váratlan nyertesként került ki a helyzetből. A legújabb összecsapás május 7-én kezdődött, amikor India úgy döntött, hogy támadásokat indít Pakisztán területén, amelyeket „terrorista infrastruktúrák” ellen irányultak, válaszul egy brutális merényletre, amely április 22-én, Pahalganban több mint 26 embert, többségükben turistát ölt meg. A támadás során sokan szemtanúi voltak, ahogyan családtagjaik előtt gyilkolták meg őket. Delhi Pakisztánt vádolta a merényletben részt vevő militantcsoportok támogatásával, amit Islamabad tagadott.
India válaszul, amelyet Sindoor hadműveletnek nevezett, katonai manőverek sorozatát hajtotta végre, amelyben drónokat, rakétákat és vadászgépeket használtak. India francia és orosz gyártmányú repülőgépeket vetett be, míg Pakisztán a Kínával közösen gyártott J-10 és J-17 repülőgépeit alkalmazta. Mindkét fél állítja, hogy repülőgépeik nem lépték át a határt, és a támadások távolról zajlottak. Islamabad szerint a pakisztáni vadászgépek legalább hat indiai gépet, köztük a francia gyártmányú Rafale vadászgépeket is lelőttek, míg Delhi nem reagált ezekre az állításokra. Az indiai légierő marsallja, AK Bharti a sajtónak adott nyilatkozatában megjegyezte, hogy a harcokban mindig vannak veszteségek, de hangsúlyozta, hogy az indiai pilóták hazatértek, és a célokat, amelyeket kitűztek, elérték.
India állítása szerint legalább „100 terroristát” öltek meg, miközben a Pakisztánban működő, betiltott Lashkar-e-Taiba és Jaish-e-Mohammed militantcsoportok központjait támadták. A légi összecsapás pontos körülményei még mindig tisztázatlanok, és a média különböző forrásai repülőgép-balesetekről számoltak be a Punjab államban és az indiai-adminisztrálta Kasmírban, de a kormány nem reagált a hírekre. Egy Reuters jelentése szerint amerikai tisztségviselők úgy vélik, Pakisztán valószínűleg a kínai gyártmányú J-10 repülőgépeit használta az indiai vadászgépek ellen. A pakisztáni győzelem, amely nagymértékben támaszkodott a kínai fegyverrendszerekre, egyes szakértők szerint a pekingi védelmi ipart erősíti, de vannak, akik vitatják ezt az állítást.
Zhou Bo, a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg nyugalmazott ezredese a BBC-nek nyilatkozva megjegyezte, hogy a légiharc egy hatalmas reklám volt a kínai fegyveripar számára, mivel Kínának eddig nem volt lehetősége a harci helyzetek tesztelésére. A pekingi elemző szerint a légi összecsapás eredménye azt mutatja, hogy Kínának vannak olyan rendszerei, amelyek páratlanok. A kínai Avic Chengdu Aircraft vállalat részvényei akár 40%-kal is megugrottak a konfliktus során elért teljesítmény alapján. Más szakértők azonban úgy vélik, túl korai lenne kijelenteni a kínai fegyverrendszerek fölényét, mivel még nem bizonyosodott be, hogy a kínai gépek valóban felülmúlták az indiai légierő gépeit.
A konfliktus során India több fontos célpontot is eltalált Pakisztánban, beleértve a Nur Khan légibázist, amely közel fekszik a pakisztáni katonai központokhoz, valamint Bholarit, amely több mint 140 kilométerre van Karacsitól. Az indiai légierő a támadások során különböző rakétákat, drónokat és egyéb fegyvereket használt, még annak ellenére is, hogy Pakisztán a kínai gyártmányú HQ-9 légvédelmi rendszert üzemeltette. Szakértők szerint a támadások meglehetősen pontosak voltak, és a kráterek közvetlenül a kifutópályák közepén alakultak ki, ami a célzott támadások jelét mutatja.
A konfliktus során az Egyesült Államok és szövetségesei beavatkoztak, hogy megfékezzék a harcokat, de a szakértők szerint India számára ez egy ébresztő jel volt. Kína nem kommentálta a legújabb konfliktus részleteit, de láthatóan szeretné demonstrálni, hogy fegyverrendszerei gyorsan felzárkóznak a nyugati technológiákhoz. Az indiai kormány tisztában van azzal, hogy a Kínától beszerzett repülőgépek korábbi modellek, míg Kína már bevezette a fejlettebb J-20 lopakodó vadászgépeket is. India és Kína között hosszú távú határviták állnak fenn, és a szakértők szerint India számára elengedhetetlen, hogy felgyorsítsa a védelmi iparára vonatkozó beruházásait és nemzetközi beszerzéseit. A konfliktus során Kína védelmi ipara most a figyelem középpontjába került, miután egyik repülőgépe sikeresen szerepelt az indiai-pakisztáni összecsapásban.

