
Elon Musk csökkenti politikai költéseit
Elon Musk, a világ egyik leggazdagabb embere, nemrégiben bejelentette, hogy a jövőben várhatóan csökkenti politikai adományait, ami jelentős változást jelent a 2024-es választások előtt, ahol ő Donald Trump egyik legnagyobb támogatója volt. Musk, aki összesen több mint 250 millió dollárt költött Trump kampányára, a katari gazdasági konferencián elmondta, hogy a jövőbeni politikai kiadásait „sokkal kevesebb” mértékben tervezi. Ezen kívül azt is megjegyezte, hogy elkötelezett a Tesla vezérigazgatói pozíciója mellett, és további öt évig szeretne irányítani az elektromos autókat gyártó céget.
Ezek a kijelentések néhány héttel azt követően hangzottak el, hogy Musk bejelentette, visszavonul a vitatott Doge nevű kezdeményezés vezetésétől, amely a szövetségi kiadások csökkentésére összpontosít. A konferencián, amikor arról kérdezték, hogy várható-e a politikai költéseinek folytatása, Musk úgy fogalmazott, hogy úgy érzi, „eleget tett”. Hozzátette: „Ha a jövőben látok okot a politikai költésre, meg fogom tenni. Jelenleg nem látok okot.”
Musk eddig viszonylag távol maradt a politikától, tavalyi aktív részvétele azonban új fényt vetett cégeire, amelyek között megtalálhatók a rakétagyártó Starlink és a közösségi média platform, az X is. A politikai színtéren való megjelenésével párhuzamosan növekvő aggályok merültek fel a cégei és a szövetségi kormány közötti esetleges érdekütközések miatt, hiszen több vállalkozása állami szerződésekkel is rendelkezik, míg másokat a kormány vizsgálata alá vont. Ráadásul a Tesla ellen tömeges tiltakozások és bojkottok indultak, miután Musk lépéseket tett több ezer szövetségi dolgozó elbocsátására és a Doge csapatának hozzáférést adott a kormányzati információkhoz.
Amint a Tesla eladásai csökkentek, a cég igazgatósága és befektetői nyilvánosan kezdtek aggódni amiatt, hogy Musk nem fordít elég figyelmet arra a vállalatra, amely lehetővé tette számára, hogy milliárdos legyen. Miközben a közvélemény hangulata romlott, Musk politikai befolyása is határokba ütközött. Az év elején az a jelölt, akit a Wisconsin Legfelsőbb Bíróságba támogatott, vereséget szenvedett el, annak ellenére, hogy több mint 20 millió dollárt költött Musk és általa támogatott csoportok révén. Trump emellett saját irányát követte a vámok bevezetésével, figyelmen kívül hagyva Musk tanácsait, míg a Doge által tervezett költségvetési megszorítások messze elmaradtak az eredetileg megígért milliárd dolláros megtakarításoktól.
A konferencián Musk védte a Doge teljesítményét, kiemelve, hogy a kezdeményezésnek korlátozott hatásköre van a kiadásokra. „Csak tanácsadók vagyunk” – mondta. Ezzel szemben vitatta a különböző jelentéseket, amelyek szerint a Doge megszorításai súlyosan érintették azokat az embereket, akik korábban az Egyesült Államok által támogatott kezdeményezések, például a HIV/AIDS megelőzés haszonélvezői voltak. Musk elmondta, hogy a Tesla autókat ért támadásokat személyesen vette, de amikor arról kérdezték, hogy megbánta-e politikai tevékenységeit, azt válaszolta: „Amit tennem kellett, azt megtettem.” A Tesla jövőjével kapcsolatos aggályokat elhárította, mondván, hogy a cég jól teljesít Európán kívül. „Már megfordult a helyzet” – tette hozzá, utalva a Tesla részvényárának legutóbbi emelkedésére, és hangsúlyozta, hogy „nincs probléma a kereslettel”.
A Bloomberg újságírója, Mishal Hussain, aki a konferencián interjút készített Muskkal, rákérdezett arra is, hogy a Tesla iránti elkötelezettsége összefügg-e a pénzügyi juttatásokkal. Musk, aki rekordmagas kompenzációs csomagra törekszik, amelyet már kétszer elutasított egy szövetségi bíró, azt válaszolta: „Ez nem pénzkérdés. Ez egy ésszerű kontroll kérdése.” A 2020-ban az Apple irányelveinek megsértése miatt eltávolított rendszert Musk saját belső alkalmazásos fizetési rendszerének indításával összefüggésben említette. Egyes elemzők azonban megkérdőjelezik, hogy a befektetések végső mértéke valóban olyan magas lesz-e, mint ahogyan azt Musk reméli. Trump adótervének sorsa továbbra is bizonytalanságban van, a kormány által finanszírozott jóléti programok pedig komoly vitaponttá váltak a tervezet kapcsán. A kereskedelmi megállapodások újraélesztése gazdasági növekedést ígér, miközben a figyelem a Közel-Kelet felé irányul.

