Gazdaság,  Hírek

A kormány nem veszi komolyan a klímaváltozást – tanácsadók figyelmeztetése

Az Egyesült Királyság klímaváltozással foglalkozó független testülete, a Climate Change Committee (CCC) nemrégiben közzétett jelentésében aggasztó állapotokat tárt fel a kormány klímaváltozással kapcsolatos felkészüléséről. A jelentés kiemeli, hogy a kormány azóta, hogy hatalomra került, lényegében alig tett előrelépést a növekvő hőmérsékletekből fakadó fenyegetések kezelésében. A CCC kritikusan megjegyzi, hogy a haladás „túl lassú, megakadt, vagy éppen ellenkező irányba halad”. A jelentés figyelmeztet arra, hogy ez a helyzet komoly gazdasági és egészségügyi következményekkel járhat az Egyesült Királyság számára a következő évtizedekben, különösen a kórházak, az idősotthonok, valamint az élelmiszer- és vízellátás terén.

A kormány válaszában az árvédelmi beruházásaira hivatkozott, ugyanakkor elismerte, hogy további munkára van szükség. Emma Hardy, az árvízi miniszter a BBC News-nak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a változó éghajlatra való felkészülés „olyan dolog, amire valóban elkötelezettek vagyunk”. A kormány 2,65 milliárd fontot fektetett be árvízvédelmi rendszerek korszerűsítésébe, karbantartásába és új építésébe. „De természetesen tudjuk, hogy még sok tennivaló van” – tette hozzá Hardy.

A klímaváltozás által táplált időjárási szélsőségek az Egyesült Királyságban egyre intenzívebbé válnak, a 2022 júliusi 40 fokos hőség és Anglia legcsapadékosabb 18 hónapja, amely 2022 októberétől 2024 márciusáig tartott, jól mutatja ezt. Az ilyen események várhatóan egyre súlyosabbá válnak és gyakoribbá is, ahogy a Föld tovább melegszik az emberi tevékenységből származó üvegházhatású gázok miatt. A CCC szerint a jobb felkészülés csökkentheti a károkat, és ellenállóbbá teheti az országot, de ez a folyamat nem zajlik a szükséges ütemben.

Baroness Brown, a CCC alkalmazkodási bizottságának elnöke a BBC News-nak nyilatkozva elmondta, hogy „látjuk, hogy a klímaváltozás hatásai gyorsabban és intenzívebben jelentkeznek, de a kormány láthatóan még mindig nem veszi ezt komolyan”. Hozzátette, hogy a választási programban szerepelt a reziliencia kérdése, de eddig nem történt érdemi előrelépés. „Hallottunk néhány üres szónak tűnő ígéretet, de eddig semmi konkrét nem valósult meg” – mondta.

A CCC 46 vizsgált területéből egyet sem találtak, amely „jó” előrehaladást mutatott volna a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás terén. Mindössze három terület rendelkezett „jó” tervekkel és politikákkal a jövőre nézve, és ezek is nagyrészt változatlanok maradtak a 2023-as jelentés óta. Az egészségügyi szektor a legrosszabbul felkészült területek közé tartozik, amelyet a növekvő hőséghez köthető halálesetek számának emelkedése és a kórházak hőmérséklet-ingadozásokkal szembeni védtelensége jellemez. Baroness Brown kiemelte például a londoni Guy’s and St Thomas’ kórház esetét, amely a 2022 júliusi extrém hőség miatt nem tudta működtetni az időpontfoglaló rendszerét, így papíralapú időpontokat kellett alkalmaznia. „Tízezreket veszítettünk el a kritikus vizsgálatokra szóló időpontokból” – mondta.

Az árvizek is komoly kihívást jelentenek. Az árvízvédelmi tervek és politikák a CCC korábbi jelentéséhez képest romlottak. A Worcestershire-i Tenbury Wells városa a legutóbbi négy évben többször is árvíz alá került, legutóbb 2024 novemberében. Polly Pearce, egy jótékonysági bolt vezetője elmondta, hogy az üzletük hirtelen árvíz alá került, amit „olyan gyorsan történt, mint egy szökőár”. Az utcát üres üzletek szegélyezik, sokan a folyamatos árvizek költségei miatt zártak be. Az üzlettulajdonosok szerint a biztosítótársaságok nem hajlandók biztosítani a tulajdonaikat, vagy a biztosítási díjak annyira megemelkedtek, hogy sok boltvezető számára elérhetetlenné vált.

A kormány elmondta, hogy elkötelezett a lakosok segítése iránt, és a nyáron megkezdik a tulajdonok árvízvédelmi fejlesztését. A CCC más területeken is megemlít némi előrelépést a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban, például a vállalkozások és pénzügyi intézmények kockázatainak azonosítására irányuló tervekben. A költségek kérdése középpontjában áll. Baroness Brown hangsúlyozta, hogy a klímaváltozással való felkészülés halogatása, hogy pénzt takarítsanak meg, „óriási hiba” lenne, és hosszú távon gazdasági károkat okozhat. „Nagyon aggódunk a költségvetési felülvizsgálatuk miatt” – mondta, ami a Bizottság részéről szokatlanul erős kérés. „Ez nem holnapi probléma; ez egy mai probléma. Ha ma nem foglalkozunk vele, holnapra katasztrófává válik.” A BBC által benyújtott információszabadság iránti kérelem szerint mindössze 18 munkatárs dolgozik teljes munkaidőben a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás terén a Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (Defra). Ez mindössze a Defra közel 6600 fős állományának 0,3%-át teszi ki. A Defra elmondta, hogy ezek közül néhányan részmunkaidőben is foglalkoznak a klímaváltozás alkalmazkodásával, és a számok nem tartalmazzák a kormány más részein dolgozókat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgpey03pnno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük