Hírek,  Magazin

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most még titkosabb módszerekkel folytatja harcát

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét felkészültek a megmozdulásra, előkeresték a jól ismert narancssárga mellényeket és a hangosbemondókat. A klímavédelmi aktivisták csoportja, amely az elmúlt három évben számos akciót szervezett, többek között levesek dobálását és útlezárásokat, mára az Egyesült Királyság egyik leggyűlöletebb kampánycsoportjává vált. Szombatra több száz aktivista gyűlik össze London központjában, azonban ez a rendezvény teljesen más lesz, mint a korábbiak. Egyrészt nem titok, hogy megtartják, másrészt valószínűleg nem várható tömeges zűrzavar, mint korábban. A JSO saját szavaival élve „levonul a színpadról”, befejezi a polgári engedetlenség kampányát. A csoport hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcukat, mivel a követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, már kormányzati politikává vált.

A JSO tagjai azonban magánbeszélgetéseik során elismerik, hogy az új, szigorú rendőri intézkedések szinte lehetetlenné tették az olyan csoportok működését, mint az övék. Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, a szombati összejövetelt „örömteli ünneplésnek” nevezte, hangsúlyozva, hogy hihetetlen dolgokat vittek véghez együtt, és sokat bíztak egymásban. Az aktivisták nem az egyetlenek, akik örömmel várják a JSO végének eljövetelét; sok autós, művészetkedvelő és sport- vagy színházrajongó is, akiket korábban zavartak az akcióik, elégedetten fogadják a csoport távozását. A rendőrség is megkönnyebbül, hiszen a JSO akcióinak felügyelete évi több millió fontba került, és a londoni rendőrség szerint a csoport tevékenységei 2023-ban közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO vége azonban komoly kérdéseket vet fel, például hogy valóban véget ér-e a zavaró klímavédelmi protestálás az Egyesült Királyságban, vagy esetleg új, még zűrzavarosabb akciók születhetnek a föld alatti mozgalmakból. A klímavédelmi mozgalomnak el kell gondolkodnia azon, hogyan kerülheti el, hogy a nyilvánosság elforduljon tőlük, ahogyan azt a JSO esetében tapasztalhattuk. A JSO módszere a kis, elkötelezett aktivisták által végrehajtott célzott akciókra épült, amelyek célja a maximális zűrzavar vagy közfelháborodás kiváltása volt. A csoport szigorú belső szabályokkal rendelkezett, amelyek megkövetelték a nem erőszakos cselekvést és a felelősségvállalást, azaz az aktivistáknak a letartóztatásra is várakozniuk kellett.

A rendőrség, a közvélemény haragjától fűtve, egyre több hatalmat követelt a „környezetvédelmi őrültnek” nevezett csoportok ellen, ami végül a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvényhozás megszületéséhez vezetett. Ez a törvény szigorúan büntette a közrend szándékos vagy gondatlan megsértését, amely alatt számos, homályosan meghatározott cselekedet értendő, beleértve a „súlyos zavar” vagy „súlyos kényelmetlenség” okozását. A törvény kiterjesztette a rendőrség jogkörét a tüntetések kezelésére, új bűncselekményeket vezetett be, és lehetővé tette a konspirációs vádakat is.

A JSO aktivistái úgy érzik, hogy a hagyományos, felelős tüntetési formák már nem életképesek, hiszen a jogi változások miatt a börtönbüntetés kockázata megnőtt. Az elmúlt évben egy „Shut the System” névre hallgató csoport különböző bűncselekményeket követett el pénzügyi és biztosító cégek irodáiban, és egyre inkább elfordulnak a felelősségvállalás elvétől. Az aktivisták elmondják, hogy a jogi környezet miatt kénytelenek underground módszerekhez folyamodni, hogy elérjék céljaikat.

A klímavédelmi mozgalom jövőjét illetően a különböző nézetek megoszlanak. Vannak, akik azt gondolják, hogy a JSO módszerei elavultak és visszavonják a támogatást, míg mások szerint a politikai rendszerben való aktív részvétel, például a helyi politikai képviselők megkeresése, lehet a jövő kulcsa. A közvélemény szerint a klímaváltozás elleni fellépés továbbra is fontos, a közvélemény-kutatások szerint az emberek többsége támogatja a kormány klímaváltozással kapcsolatos intézkedéseit.

A JSO végével új stratégiák és módszerek formálódhatnak a klímavédelmi mozgalomban, de az biztos, hogy a közeljövőben a zűrzavaros akciók helyett a közösségi támogatásra és a helyi problémákra való fókuszálás válhat a középpontba. Az aktivisták számára fontos, hogy a klímaváltozás ügyét népszerűsítsék, és a jövőbeli cselekvéseik során figyelembe vegyék a társadalom reakcióit és elvárásait.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük