Gazdaság,  Hírek

Chagos-szigetek Mauritiusnak átadott megállapodás megakadt a váratlan jogi intézkedés miatt

A brit kormány ideiglenesen leállította a Chagos-szigetekkel kapcsolatos tárgyalásokat, miután egy magas rangú bírósági bíró utolsó pillanatban elrendelte a megállapodás felfüggesztését. A döntést Mr. Justice Goose hozta meg, aki „átmeneti védelmet” biztosított két Chagossian nő, Bernadette Dugasse és Bertrice Pompe számára, akik a brit külügyminisztérium ellen indítottak jogi eljárást. A brit miniszterelnök, Sir Keir Starmer, csütörtök reggel egy virtuális aláírási ünnepségen vett volna részt, ahol a Mauritiusi kormány képviselőivel az Egyesült Királyság Chagos-szigetek átadásáról tárgyaltak volna. Az egyezmény értelmében az Egyesült Királyság átadná a Chagos-szigeteket Mauritiusnak, azonban a brit és az amerikai hadsereg továbbra is használhatná a katonai bázist, amely az Indiai-óceánon található szigetcsoporton helyezkedik el, kezdetben 99 évig.

A brit kormány eddig nem közölte, hogy mekkora összegű kártalanítást fognak a brit adófizetők Mauritiusnak kifizetni a megállapodás részeként, de a becslések szerint ez az összeg milliárdokban mérhető. A jogi eljárás csütörtökön 10:30 után vette kezdetét, és a Chagossian nők képviselője, Michael Polak, korábban hangsúlyozta, hogy a kormány szándéka, hogy eladja a Chagossianok hazáját anélkül, hogy formális konzultációt tartott volna a közösséggel, a múltbeli elnyomásuk folytatása. A Chagossianok a legszorosabb kapcsolatban állnak a szigetekkel, azonban igényeiket és kívánságaikat figyelmen kívül hagyják.

Az esemény után a Chagossian közösség képviselői találkoztak David Lammy külügyminiszterrel és Stephen Doughtyval, hogy megvitassák a terület szuverenitását. Jemmy Simon, a Chagossian Voices csoport tagja, a találkozó után kifejtette, hogy az egyezmény számukra semmilyen előnyt nem jelent. „Teljesen megdöbbentett és dühített a helyzet” – mondta. A Chagos-szigetek 1965-ben váltak el Mauritius-tól, amikor Mauritius még brit gyarmat volt. Nagy-Britannia 3 millió fontért vásárolta meg a szigeteket, de Mauritius szerint illegálisan kényszerítették őket az átadásra, hogy megszerezzék függetlenségüket.

Az 1960-as évek végén Nagy-Britannia meghívta az Egyesült Államokat, hogy építsen katonai bázist Diego Garcián, és több ezer embert kényszerítettek elhagyni otthonaikat a szigetről. Egy 1971-es bevándorlási rendelet megakadályozta az ott élők visszatérését. A Chagos-szigeteken élő emberek – egyesek Mauritiusan és Seychelle-szigeteken élnek, míg mások Sussexben, Crawleyben – nem egységesen képviselik a hazájuk jövőjét. Vannak, akik határozottan vissza szeretnének térni az elszigetelt szigetekre, míg mások inkább az Egyesült Királyságban való jogukra és státuszukra összpontosítanak, míg egyesek úgy vélik, hogy a szigetek helyzetét nem szabad külső feleknek eldönteniük.

Mylene Augustin, a Chagossian közösség brit tagja, reméli, hogy az egyezményt nem írják alá a jelenlegi formájában, mivel úgy érzi, hogy kizárták a tárgyalásokból. „Mint Bernadette és Bertrice, az apám Diego Garcián született. Ez az örökségem” – mondta. „A bíróság döntése jó. Szükségünk van az önrendelkezésünkre… Szükségünk van a jogainkra.” Az utóbbi években Nagy-Britannia egyre növekvő nemzetközi nyomás alatt áll, hogy adja vissza a szigeteket Mauritiusnak, a Legfelsőbb Bíróság és az ENSZ közgyűlése is a Mauritius melletti szuverenitási igényeit támogatta.

2022 végén a korábbi konzervatív kormány elkezdte a terület feletti ellenőrzésről szóló tárgyalásokat, de a 2024-es általános választások előtt nem sikerült megállapodásra jutniuk. A Munkáspárt kormánya azt érvelt, hogy az Egyesült Királyság jogának megkérdőjelezése a szigetek felett kockázatot jelent a brit-amerikai katonai bázis jövőjére nézve. John Healey védelmi miniszter a múlt héten kijelentette, hogy a kormánynak lépnie kell a „kockázat kezelése érdekében”. Azonban a javaslatokat kritikák érték, mivel ellenzéki politikai képviselők aggodalmukat fejezték ki Mauritius viszonylag szoros kapcsolatáról Kínával és a megállapodás költségeiről.

A bírósági beavatkozás után Priti Patel, a konzervatívok árnyék külügyminisztere, kijelentette: „A Munkáspárt Chagos-szigetekre vonatkozó megállapodása rossz a védelmi és biztonsági érdekeink szempontjából, rossz a brit adófizetőknek, és rossz a brit Chagossianoknak.” Patel hozzátette, hogy a jogi beavatkozás „megalázó Keir Starmer és [Külügyminiszter] David Lammy számára”. Nigel Farage, a Reform UK vezetője pedig úgy nyilatkozott, hogy a Chagos-szigetek lakóinak győzelme a bíróság előtt nem fogja megakadályozni a kormányt abban, hogy megpróbálja megváltoztatni ezt a döntést. „Miért olyan kétségbeesett Starmer, hogy átadja a szigeteket? Nincs jogi szükség erre, körülbelül 52 milliárd fontunkba fog kerülni, és ez Kína kezére játszik” – tette hozzá.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c9914ndy82po

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük