
Miliband a globális együttműködés szükségességére figyelmeztet az energia kihívásai közepette
Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiapolitikai minisztere, a közelmúltban Londonban megnyitott egy kétnapos csúcstalálkozót, melynek középpontjában az energiabiztonság állt. Az eseményen több mint 50 ország képviselője, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió delegáltjai vettek részt. Miliband hangsúlyozta a nemzetközi együttműködés fontosságát, amely elengedhetetlen a globális energiaellátás kockázatainak csökkentéséhez. A miniszter figyelmeztetett arra is, hogy az energia „fegyverré válása” komoly fenyegetést jelent, különösen a legutóbbi orosz-ukrán háború következményeként, amely drámai mértékben megemelte a gázárakat.
A csúcstalálkozón a résztvevők olyan aktuális kérdéseket vitattak meg, mint a háborúk hatása Európában és a Közel-Keleten, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború, a szélsőséges időjárás, a tenger alatti kábelek elleni támadások és a kibertámadások. Miliband beszédében elismerte a fosszilis tüzelőanyagok értékét az energiaforrások között, de hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő a alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrások irányába mutat. A miniszter kiemelte, hogy ez nem csupán a klímaváltozás kezelésére irányuló erőfeszítések része, hanem az energiabiztonság szempontjából is elengedhetetlen.
A csúcsot az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen rendezte meg. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a nemzetközi színtéren növekvő „fragmentáció” tapasztalható, amely megnehezíti az energiabiztonság legnagyobb kockázatainak kezelését. Birol hangsúlyozta, hogy a megoldás kulcsa a nemzetek közötti együttműködésben rejlik, nem pedig a rivalizálásban. Az energiaháborúk és az orosz invázió következményeként globálisan emelkedtek a gázárak, amelyek a COVID előtti szintekhez képest közel 50%-kal magasabbak. Európa kezdetben az Egyesült Államoktól vásárolt cseppfolyósított földgázzal pótolta a hiányt, de a kapcsolatok romlása miatt ez a forrás most veszélyben van.
A csúcstalálkozón az Egyesült Államok részvételét Birol „sikernek” nevezte, bár a Trump-adminisztráció kritikával illette az IEA-t a tiszta energia előmozdítása és az olaj- és gáztermelés csökkenésére vonatkozó előrejelzései miatt. Számos think tank és kutató védelmezte az IEA álláspontját, és Laurence Tubiana, az Európai Klíma Alap vezérigazgatója kiemelte, hogy az IEA megbízhatóbb előrejelző a globális olajkereslet jövőjét illetően, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégek.
Miliband a csúcson felolvasta III. Károly király levelét, amelyben hangsúlyozta, hogy a tisztább energiaforrások felé való átmenet és az állampolgárok energiabiztonsága érdekében az ilyen találkozók létfontosságúak a nemzetek közötti közös tanulás elősegítésében, különösen a globális délen és a Commonwealth területén. Az Egyesült Királyság kormánya célul tűzte ki, hogy a következő évtized végére az ország villamosenergia-mixének 95%-a tiszta energiaforrásokból származzon, jelenleg ez az arány körülbelül 60%. Miliband a BBC R4 Today programjának nyilatkozva elmondta, hogy ez garantálni fogja az alacsonyabb energiaköltségeket 2030-ra.
A csúcstalálkozó tehát nem csupán a jelenlegi energiaválság kezelésére irányuló erőfeszítésekről szólt, hanem egy hosszú távú, fenntartható energiabiztonság megteremtéséről is. A résztvevők közötti párbeszéd és együttműködés elengedhetetlen ahhoz, hogy a globális közösség képes legyen kezelni a jövőbeli kihívásokat, amelyek a klímaváltozás, a geopolitikai feszültségek és a technológiai fejlődés következtében merülhetnek fel.

